KSENOFOBIA-CORAZ CZĘŚCIEJ SPOTYKANA WŚRÓD LUDZI
Coraz częściej młodzi ludzie wyjeżdzają do innych krajów w poszukiwaniu lepszej przyszłości. Stało się to normalnym zjawiskiem. Człowiek o ciemniej skórze widziany na ulicy nie robi na nas większego wrażenia. Nie wszyscy jednak są za akceptacją cudzoziemców. Nazywamy to ksenofobią.
Co to dokładnie ksenofobia?
Wyrażanie niechęci, wrogości lub lęku wobec ludzi innej rasy. Bardzo często powodem ksenofobii jest bezkrytyczne podejście do stereotypów. Ksenofobia może dotyczyć wszystkiego, co wiąże się z obcokrajowcami, osobami nieznanymi, innymi pod pewnymi względami. Najczęściej ludzie niezadowoleni ze swojej sytuacji życiowej wyrażają niechęć w stosunku do napływu ludności z innych krajów. KSENOFOBIA staje się akceptowana w niektórych grupach społecznych. Jej przejawy często występują w wyniku małej wiedzy o innych kulturach oraz przez bezkrytyczne zapatrzenie się we własny naród.
Przykłady ksenofobii:
Tego lata we wszystkich graniczących z Polską niemieckich miastach i gminach pojawiły się antypolskie i ksenofobiczne plakaty Narodowo-Demokratycznej Partii Niemiec.
Rasistowskie i antypolskie plakaty partii NPD miały za zadanie wzbudzić niechęć do wszystkich cudzoziemców, których obwinia się o zabieranie pracy rodowitym Niemcom .
Organizuje się wiele akcji przeciwko ksenofobii
Trwa ogólnopolska kampania na rzecz przeciwdziałania nietolerancji. Kampania nosi nazwę „Wymiećmy ksenofobię z ulic – letnie porządki dla tolerancji”. Jej istotą jest zwalczanie antysemickich, rasistowskich i ksenofobicznych napisów w przestrzeni publicznej polskich miast. Celem przedsięwzięcia jest także uwrażliwianie społeczeństwa na wszelkie przejawy naruszania praw obywatelskich.
KSENOFOBII MÓWIMY STOP!!!
AUTOR POWYŻSZEGO POSTU:
Natalie Miazga
kl. III D
Gimnazjum nr 1 w Gdyni
Natalie Miazga
kl. III D
Gimnazjum nr 1 w Gdyni
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz